Редовната консумация на чай може да намали риска от атеросклеротични и сърдечно-съдови заболявания, както и да увеличи продължителността на живота. До тези заключения са стигнали група учени, ръководени от проф. Хинуанг Уанг, експерт от Китайската академия на медицинските науки. Резултатите от проучването са публикувани в European Journal of Preventive Cardiology. Статията споменава различни видове чай, включително зелен, черен и оолонг.
Още: 8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Чаят, който всички столетници в Китай пият
В проучването са участвали повече от 100 хиляди китайски жители, които са наблюдавани повече от седем години и е проучено тяхното здравословно състояние. Оказва се, че тези, които редовно пият коментираната напитка, са по-здрави.
В източната медицина чаят обикновено се нарича природен еликсир на младостта и дълголетието. И тайната се крие не толкова в цвета на чая, а в правилния метод на варене, използван от китайците.
Висок холестерол: Лекар разкри кой е най-добрият чай за свалянето му
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
В Китай използват гайван или гунфу - традиционни чайници. Ако не разполагате с тях, чайник от глина, керамика или стъкло ще свърши работа. Китайците пият напитката на глътки от миниатюрни чаши, така че чайник от 200-400 ml е достатъчен за компания от трима до петима души.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Водата за приготвянето му трябва да е чиста, в идеалния случай изворна вода, но в краен случай можете да използвате негазирана бутилирана вода.
В Китай чаят се приготвя чрез разливане. Първият път налейте вода в чайника и я източете след 15–30 секунди. Това е първото разливане, което е необходимо за омекотяване на чаените листа. След това се налива нова вода и готовата запарка се налива в чаши.
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Една от най-разпространените рецепти за приготвяне на зелен чай изглежда по следния начин: ще ви трябва универсален чайник (капацитет - от 400 до 500 ml), 4-6 гр чаени листа, мека чиста вода. За начало започнете със „събуждане“ на чаеното листо, като го поставите в чайник и го напълните с вода с температура от +60 до +75 °C за 2-3 минути. Първата запарка се отцежда. След това чаените листа отново се заливат с гореща вода и се настояват за 30-60 секунди, след което се изсипват в купички.
Има много разновидности на чая на дълголетието. В зависимост от степента на ферментация на чаените листа е обичайно да се разграничават шест основни вида чай: черен, зелен, пуер, бял, оолонг и жълт. Смята се, че тези напитки имат благоприятен ефект върху здравето и общото състояние на организма. Например пуерът не само ободрява, но и изгаря мазнините. А оолонгът е рекордьор по количество антиоксиданти.
Oще: Диабет, язва и бронхит - ето как помагат смокиновите листа
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.